امروز: جمعه 24 آذر 1396
دسته بندي محصولات
عضويت و ورود کاربران
بلوک کد اختصاصي

مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر

مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلردسته: فنی و مهندسی
بازديد: 82 بار
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 55 کیلوبایت
تعداد صفحات فايل: 58

مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر در 58 صفحه ورد قابل ویرایش
=======================================================
تمامی فایل های سیستم، توسط کاربران آن آپلود می شود. اگر در فایلی تخلفی مشاهده کردید و یا مالک پزوژه ای
بودید که از وجود آن در سایت رضایت نداشتید با ما تماس بگیرید، در اسرع وقت به گزارش شما رسیدگی می شود.
=======================================================

info@cero.ir || cero.ir@yahoo.com || filecero@gmail.com || فرم تماس با ما
=======================================================

مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر در 58 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه:

از آنجایی كه ساخت و ارائه پروژه یكی از مهمترین اركان تحصیل یك دانشجو در رشته الكترونیك میباشد لذا انتخاب و ارائه پروژه ای متناسب با رشته تحصیلی بسیار شایان اهمیت است.

پروژه ای كه در اینجا به بررسی آن می‎پردازیم به ما این امكان را می‎دهد كه اطلاعات را در باند 433M بین دو میكروكنترلر انتقال دهیم این كار بصورت بی سیم و بدون استفاده از پورت سریال صورت گرفته ما در این پروژه ابتدا از ماژولهای RF استفاه كردیم اما به دلیل ساخت نامناسب آنها و فركانس بالایی كه ما در آن كار می كردیم شاهد نویزهایی بودیم كه نتیجه دلخواه را به ما نمی داد بنابراین برای اخذ نتیجه بهتر تصمیم بر استفاده ازكیتهای PT گرفتیم. PT ها به ما این امكان را می دادند كه با كد كردن اطلاعات در برد فرستنده آنها را بدون هیچ پارازیتی درگیرنده ببینیم البته برنامه نویسی مربوط به PT ها نقش مهمی را در این امر ایفا می‎كند كه ما در پیوست برنامه فرستنده و گیرنده را خواهیم دید.

بدین ترتیب هر عددی كه ما در برد و فرستنده بوسیله كیبرد انتخاب می كنیم پس از نمایش روی LCD بوسیله pt22 كد می‎شود و به برد گیرنده فرستاده می‎شود pt22 وظیفه Dcode كردن دیتا را به عهده دارد و پس از بازگشایی كد میكرو آن را روی LCD نمایش می‎دهد.

1-1) آشنایی با میكروكنترلرها

گر چه كامپیوترها تنها چند دهه ای است كه با ما همراهند، با این حال تأثیر عمیق آنها بر زندگی ما با تأثیر تلفن، اتومبیل و تلویزیون رقابت می كنند … تصور ما از كامپیوتر معمولاً «داده پردازی» است  كه محاسبات عددی را بطور خستگی ناپذیر انجام می‎دهد.

ما كامپیوترها را به عنوان جزء مركزی بسیاری از فرآورده های صنعتی و مصرفی از جمله درسوپرماركت ها،‌ داخل صندوق های پول و ترازو، در اجاق ها و ماشین های لباسشویی،‌ ساعتهای دارای سیستم خبر دهنده و ترموستات ها، VCR ها و … در تجهیزات صنعتی مانند مته های فشاری و دستگاه های حروفچینی نوری می یابیم. در این مجموعه ها كامپیوترها وظیفه «كنترل» را در ارتباط با «دنیای واقعی»، برای روشن و خاموش كردن وسایل و نظارت بر وضعیت آنها انجام می دهند. میكروكنترلرها (برخلاف ریزكامپیوترها و ریز پرازنده ها) اغلب در چنین كاربردهایی یافت می‎شوند.

با این كه بیش از بیست سال از تولد ریزپردازنده ها نمی گذرد، تصور وسایل الكترونیكی و اسباب بازیهای امرزوی بدون آن كار مشكلی است. در 1971 شركت اینتل،  8080 را به عنوان اولین ریزپردازنده موفق عرضه كرد.

مدت كوتاهی پس از آن شركت موتورولا، RCA و سپس تكنولوژی MOS و شركت زایلوگ انواع مشابهی را به ترتیب به نامهای 6800 و 1801 و 6502 و Z80 عرضه كردند.  گر چه این IC ها (مدارهای مجتمع) به خودی خود فایده ای زیادی نداشتند اما به عنوان بخشی از  یك كامپیوتر تك بورد یا SBC ، به جزء مركزی فرآورده های مفیدی برای آموزش طراحی با ریزپردازنده ها تبدیل شدند. از این SBC ها كه به سرعت به آزمایشگاه های طراحی در كالج ها و شركهای الكترونیك راه پیدا كردند می‎توان برای نمونه از D2 ساخت موتورولا، KIM-1 ساخت Mos Technology و SCK-85 متعلق به شركت اینتل نام برد.

«ریزكنترلگر» قطعه ای شبیه به ریز پردازندها ست در 1976 اینتل 8748 را به عنوان اولین قطعه ی خانواده ی ریزكنترلرگرهای MCS-48TM معرفی كرد. 8748 با 17000 ترانزیستور در یك مدار مجتمع شامل یك CPU ، 1 كیلوبایت EPROM ، 64 بایت RAM ،‌27 پایه ورودی - خروجی (I/O)  ویك تایمر 8 بیتی بود.

این IC و دیگر اعضای MCS-48TM كه پس از آن آمدند، خیلی زود به یك استاندارد صنعتی در كاربردهای كنترل گرا تبدیل شدند. جایگزین كردن اجزاء الكترومكانیكی در فرآورده هایی مثل ماشینهای لباسشویی و چراغ های راهنمایی از ابتدای كار یك كاربرد مورد توجه برای این میكروكنترلرها بودند و همین طور باقی ماندند. دیگر فرآورده هایی كه در آنها می‎توان میكروكنترلر را یافت عبارتند از اتومبیلها، تجهیزات صنعتی، وسایل سردرگمی و ابزارهای جانبی كامپیوتر (افرادی كه یك PC  از IBM دارند كافی است به داخل صفحه كلید نگاه كنند تا مثالی ازیك میكروكنترلر را در یك طراحی با كمترین اجزاء ممكن ببینند).

توان ، ابعاد و پیچیدگی میكروكنترلرها با اعلام ساخت 8051 یعنی اولین عضو خانواده میكروكنترلر MCS-51TM در 1980 توسط اینتل پیشرفت چمشگیری كرد. در مقایسه با 8084 این قطعه شامل بیش از 60000 ترانزیستور، 4K بایت ROM ،‌128 بایت RAM ، 32 خط I/O، یك درگاه سریال و دو تایمر 16 بیتی است كه از لحاظ مدارات داخلی برای یك IC ، بسیار قابل ملاحظه است.

امروزه انواع گوناگونی از این IC وجو ددارند كه به طور مجازی این مشخصات را دو برابر كرده اند. شركت زیمنس كه دومین تولید كننده قطعات MCS-51TM است ، SAB 80515 را بعنوان یك 8051 توسعه یافته در یك بسته ی 68 پایه با 6 درگاه (پورت) I/O بیتی، 13 منبع وقفه و یك مبدل آنالوگ به دیجیتال با 8 كانال ورودی عرضه كرده است. وخانواده ی 8051 به عنوان یكی از جامعترین و قدرتمندتر ین میكروكنترلرهای 8 بیتی شناخته شده و جایگاهش را به عنوان یك میكروكنترلر مهم برای سالهای آینده یافته است.

-3) منبع تغذیه

برای مدار مذكور نیاز به منبع تغذیه 12 و 5 ولت داریم كه ولتاژ 5 ولت برای تغذیه میكروكنترلر و آی سی PI می‎باشد و 12 ولت كه جدا یا ایزلوه از +5 ولت می‎باشد به عنوان تغذیه خروجی های مدار است.

2-3) صفحه كلید

در پائین ترین سطح صفحه كلیدها در ماتریس هایی از ستون ها و سطرها سازماندهی می‎شوند. CPU سطرها و ستونها را از طریق پورتهای خود دستیابی می‎كند؛ بنابراین اب دو پورت 8 بیت یك ماتریس 8*8 از كلیدها قابل اتصال به كامپیوتر خواهد بود.

هنگامیكه كلیدی فشرده می‎شود یك سطر به یك ستون می چسبند در غیر اینصورت اتصالی بین سطرها و ستونها موجود نیست. وظیفه برنامه ذخیره شده EPROM میكروكنترلر پویش مداوم كلیدهاست تا كلید فعال شده را بیابد و آن را به بورد اصلی ارائه دهد.

پویش و شناسایی كلید …

برای تشخیص كلید فشرده شده میكروكنترلر همه سطرحها را با تهیه در لچ خروجی به زمین وصل می‎كند و سپس ستون را می خواند اگر داده خوانده شده از ستون B3-B3=1111 باشد كلیدی فشرده شده و فرآیند تشخیص كلید فشرده شده ای ادامه خواهد داشت.

با این وجود اگریكی از بیتهای ستون، حاوی صفر باشد به این معنی است كه كلید فشرده شده است.  پس از تشخیص كلید فشرده شده میكروكنترلر وارد فرآیند شناسایی كلید می گردد با شروع از سطر بالا میكروكنترلر زمین كردن سطر B0 آن را به زمین وصل می نماید سپس ستونها را می خوانند. اگر داده خوانده شده تمام یك باشد كلید در آن سطر فشرده نشده و فرآیند سطر بعدی منتقل می‎شود سپس سطر بعد را زمین می‎كند و ستونها را خوانده و به دنبال 0 می گردد. این عمل تا شناسایی سطر ادامه  می یابد. پس از شناسایی سطری كه در آن كلید فشرده شده یافتن ستونی كه كلید به آن متعلق است كار بعدی می‎باشد.

اتصال 8051 به صفحه كلید در این پروژه اطلاعات از طریق كیبورد به میكرو داده می‎شود و فرستاده می‎شود در شكل طریقه اتصال صفحه كلید را به میكرومی بینیم.

3-3) LCD

LCD وسیله ایست برای نمایش اطلاعات كه به دلیل مصرف بسیار كم انرژی و قابلیت مانور فراوان مورد توجه قرار گرفته است.

LCDهای كاراكتری با قابلیت نمایش كدهای اسكی Asci و 8 كاراكتر قابل تعریف یكی از پرمصرف ترین انواع LCD هستند كه امكان نمایش جروف لاتین بصورت كوچك و بزرگ و اعداد و یك سری از كاراكترها را دارند علاوه بر اینكه قابلیت تعریف 8 كاراكتر بصورت دلخواه را دارد كه در هر موقع براحتی در دسترس خواهد بود.

LCD ها علاوه  بر ROM داخلی كه در برگیرنده كاراكترهای از پیش تعریف شده است دارای 2 نوع RAM هستند.

قيمت فايل فقط 5,200 تومان

لطفا پیش از دانلود حتما به این نکات توجه نمایید (کلیک کنید)

خريد

شماره تماس پیامکی برای مواقع ضروری : 09010318948

برچسب ها : مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر , تحقیق بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر , پروژه بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر , مقاله بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر , دانلود تحقیق بررسی انتقال داده‌های اطلاعاتی در باند M 433 بین دو میكروكنترلر

نظرات کاربران در مورد اين کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر